Den 18 – holení

Kdysi koloval takový vtip, že muslimové jsou pořád nasraní, protože mají v prdeli písek a nesměj se holit oni ani jejich ženy. Tak jsem se na téma zaměřil a odpověď zní:

Muslimka si může holit úplně vše krom hlavy a obočí, pročež obočí, pokud je srostlé, je možné oholit uprostřed, protože za obočí se považuje jen to, co je nad očima. Nutno však dodat, že i zde se občas učenci plně neshodnou a někteří zakazují ženám odstranění jakéhokoli ochlupení na obličeji. Takový postoj je ale spíš extrém.

Muslim to má stejné s obočím, ale nesmí holit vousy.

Je nařízeno (někdy jen silně doporučeno) odstraňovat chlupy v podpaží a pubické ochlupení, v případě muže pak i stříhat knír.

Vše ostatní je na volbě jednotlivce. I zde však není plný konsenzus neboť zatímco někteří učenci považují holení vousů za makruh (zavrženíhodné), jiní považují jejich holení za zakázané (haram), moderní liberální pak mluví o tom, že vousy nejsou nijak povinné neboť to byla osobní preference proroka.

V hadíthech je však zaznamenáno, že tyto apely měly za úkol odlišit muslimy co nejvíc od nevěřících, což je v islámu apel nesmírně závažný.